Mi is az a Szép kártya!

2014.06.13 23:47

Szép Kártya


Mi is az a SZÉP kártya? Miben más, mint az üdülési csekk?

Mi az a SZÉP Kártya (Széchenyi Pihenőkártya)?

 

Megjelenésében és használatában is leginkább a bankkártyákhoz hasonlítható elektronikus cafeteria utalvány. A SZÉP Kártyával belföldi üdülést, pihenést, meleg étkezést, sportszolgáltatásokat, múzeumi belépőket, színházjegyeket lehet kifizetni.

 

A SZÉP Kártya januártól három alszámlát tartalmazhat:

• A szálláshely-szolgáltatási alszámlára a munkáltatók kedvezményesen évi 225 ezer forintot utalhatnak át. Innen csak és kizárólag a szálláshelyek, valamint a belföldi utazások árát lehet fedezni.
• A rekreációs alszámlára kedvezményesen átutalható keret évi 75 ezer forint, amelyet szórakoztató és kulturális intézményekben (színház, múzeum, állatkert, vidámpark, hajózás) valamint az egészségmegőrzést szolgáló szolgáltatásoknál (edző- és fitnesz termekben, lovaglásnál, hazai sípályákon, törökfürdőkben, szaunákban és gőzfürdőkben, gyógyfürdőkben, valamint szoláriumokban és fogyasztó- és karcsúsítószalonokban) lehet felhasználni. Ez az alszámla is alkalmas a belföldi szálláshely-költségek fedezésére.
• Az évi 150 ezer (havi 12.500) forintos kedvezményes kerettel rendelkező melegétel alszámláról éttermekben, büfékben, menzákon lehet majd költeni. A keretből ugyanúgy lehet fedezni a szálláshely költségeket is.

Mennyibe kerül a SZÉP Kártya?

 

A munkavállalók és a munkáltatók számára a SZÉP Kártya bevezetése, igénylése díjtalan, a dolgozók ingyen kapják meg a kártyájukat, amely öt évig érvényes. Ha a kártya lejárt, a megújítása is díjmentes. A kártyához a közeli hozzátartozóknak igényelhető társkártya, ez maximum 1905 forintba (1500 forint + áfa) kerülhet, és legfeljebb ugyanennyi lehet a díja az elveszett, ellopott kártyák pótlásának is – ám a szolgáltatók ennél kisebb díjat is alkalmazhatnak, akár el is engedhetik ezt. Más díj felszámítására azonban nincs mód semmilyen esetben sem.
Az elfogadóhelyek a SZÉP Kártyával bonyolított forgalom után fizetnek jutalékot a szolgáltatóknak. Ez nem lehet nagyobb, mint a forgalom 1,5 százaléka. A szolgáltatók közötti versenyben azonban már most is el lehet érni ennél kisebb jutalékot is, például webes elfogadás esetén.

 

Mikor és hogyan lehet megkapni a kártyát?

 

A kártya igénylését követő két héten belül általában elkészül a kártya. A kártya átvételének módja függ a szolgáltatótól. Mindenütt lehetőség van arra, hogy a kártyát a munkáltató ossza ki. Van olyan szolgáltató, amely vállalja, hogy a munkavállalóknak személyesen kipostázza a kártyát, van, ahol csak a bankfiókok egyikében van lehetőség személyes átvételre.

 

Kell-e aktiválni a kártyát?

 

Ez szolgáltató függő, érdemes érdeklődni a kibocsátónál. Az aktiválás telefonos, a kártya átvételekor minden szükséges információt megkap a munkavállaló.

 

Van-e különbség a különböző szolgáltatók SZÉP Kártyái között?

 

A 2012. január 1-től hatályos jogszabályok értelmében a személyi jövedelemadót és az egészségügyi hozzájárulást (eho-t) a SZÉP Kártyára fizetett összegek 1,19 szerese után kell megfizetni. Amennyiben az egy évben a munkavállalónak juttatott összeg nem éri el a jogszabályban meghatározott kedvezményes mértéket (étkezési alszámla esetében 150, szálláshelynél 225, rekreációs alszámlánál 75 ezer forint), akkor a 16 százalékos szja mellett 10 százalékos eho fizetendő. Ha ennél nagyobb, akkor 27 százalékos eho-t kell fizetni az szja mellett a megnövelt adóalap után. Ez annyit jelent, hogy a kedvezményes mértékkel számolva 30,94 (19,04 % szja + 11,9% eho) fizetendő, míg a határösszegek túllépése után 51,17 százalék lesz a teher (19,04 % szja + 32,13 % eho).

 

Hol lehet kártyát igényelni?

 

A kártyát csak a munkáltató igényelheti azoknál a szolgáltatóknál, amelyek a kormányrendelet szerint megfelelnek a kibocsátás feltételeinek. Jelenleg a K&H, az MKB és az OTP pénztárszolgáltatói bocsátanak ki SZÉP Kártyát. A felsorolt bankok fiókjaiban, illetve a külön erre a célra létrehozott internetes felületein igényelhetnek munkavállalóik számára SZÉP Kártyát a munkáltatók.
A szolgáltatók között jelenleg különbség van abban, hogy az elveszett, ellopott vagy sérült kártya pótlását, illetve a társkártyát a munkavállaló maga is igényelheti-e a banki honlapon, vagy erre csak a munkáltatónak van lehetősége.

 

Hol lehet fizetni a SZÉP Kártyával?

 

A kártyaelfogadó helyek listáját a kibocsátók honlapján találja meg. a K&H honlapján itt, az MKB-nál itt az OTP-nél pedig itt éri el a kívánt információt.
Elfogadóhely lehet

- belföldi szálláshely
- utazási iroda (belföldi szálláshely-szervezés esetén)
- étterem
- menza
- büfé (meleg étel esetén)
- színház
- múzeum
- állatkert
- vidámpark
- hajózási társaság
- edző- és fitneszterem
- lovarda
- sípálya
- fürdő (szauna és gőzfürdő, gyógyfürdő)
- szolárium
- fogyasztó- és karcsúsító szalon